مدیرکل هواشناسی استان اردبیل گفت: برای سومین سال متوالی بارش سال آبی استان نسبت به میانگین بلندمدت کاهش یافت که میزان این کاهش در دوره گذشته 16 درصد برآورد شده است.
کد خبر: ۱۱۲۸۴۷۶
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۹ 27 September 2023

به گزارش تابناک اردبیل و به نقل از فارس، مجید کوهی اظهار کرد: سال آبی ۱۴۰۱-۱۴۰۲ با کاهش ۱۶ درصدی بارش نسبت به میانگین‌های بلند مدت به پایان رسید و سومین سال متوالی کم بارش استان را رقم زد.

وی افزود: در یک سال آبی سپری شده (اول مهر ۱۴۰۱ تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۲) میانگین بارش دریافتی استان اردبیل حدود ۲۷۰ میلی متر بوده، که متاسفانه همچون ۲ سال آبی گذشته نسبت به بلندمدت با کاهش همراه بوده است.

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل با بیان اینکه در سال آبی گذشته و بخصوص فصل پاییز و زمستان میزان بارش‌های استان کمتر از مقادیر بلندمدت بوده، تصریح کرد: بارش‌های بهاری نیز علیرغم قابل قبول بودن در زمان مناسب از لحاظ کشاورزی رخ نداد لذا مفید واقع نشد.

کوهی بیان کرد: در سال آبی گذشته توزیع بارش استان در همه نقاط یکسان نبوده به طوری که در شمال استان اصلاندوز و در جنوب شهرستان کوثر با ۳۴ درصد، بیشترین کاهش را طی سال آبی گذشته داشته است.

وی گفت: همچنین در این مدت شهرستان‌های اردبیل، مشگین شهر و نیر در حدود ۲۳ درصد کاهش بارش داشته‌اند.

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل عنوان کرد: در بقیه شهرستان‌های استان، کاهش بارش کمتر از ۱۵ درصد بوده و تنها در شهرستان نمین میزان بارش‌های دریافتی در اندازه نرمال یا میانگین بلندمدت بوده است.

کوهی اضافه کرد: با توجه به این موضوع که در ۲ سال آبی سپری شده نیز ۲۶ و ۲۰ درصد کاهش بارش داشته ایم، و این شرایط را به مراتب وخیم‌تر کرده است، لذا با توجه به مصارف آبی استان، ضرورت مدیریت یکپارچه منابع آب بدیهی است.

میزان بارش‌ها در پاییز بیش از حد نرمال انتظار می‌رود

مدیر کل هواشناسی استان اردبیل تشریح کرد: مطابق با پیش بینی فصلی پاییز ۱۴۰۲ استان اردبیل انتظار می‌رود با احتمالا بالای ۵۰ درصد در استان‌های واقع در شمال غرب کشور، شاهد بارش بیش از نرمال باشیم.

وی اظهار کرد: بروز پدیده انسو به عنوان یکی از تاثیر گذارترین دور پیوند‌های جهان به همراه توسعه فاز شرقی نوسان شبه دوسالانه (QBO) در تراز‌های فوقانی جو و قرار گرفتن دور پیوند AO در فاز منفی، از دلایل افزایش بیش از نرمال بارش در کشور و به ویژه شمال غرب و استان اردبیل در پاییز و زمستان می‌باشند.

کوهی بیان کرد: پیش بینی‌های فصلی بصورت احتمالی بیان می‌شود و از لحاظ علمی پیش بینی پدیده‌های حدی از قبیل بارش‌های سیل آسا از چندین ماه قبل امکان پذیر نبوده؛ و هر گونه مخاطره جوی از طریق هشدار‌های هواشناسی اطلاع رسانی خواهد شد.

برچسب ها: اردبیل
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار