کاهش 66درصدی میزان آورد رودخانه‌ها در استان اردبیل

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با اشاره کاهش چشم‌گیر پوشش سطح برف در ارتفاعات و افزایش متوسط دما در استان گفت: میزان جریان و آورد رودخانه‌ها در استان ۶۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل و ۸۰ درصد نسبت به بلند مدت کاهش یافته است.
کد خبر: ۱۱۲۶۳۹۶
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۷ 14 September 2023

به گزارش تابناک اردبیل به نقل از روابط عمومی آب منطقه‌ای استان اردبیل، علی حیدری در جلسه مدیریت مصرف آب بخش کشاورزی اظهار کرد: راه اندازی ایستگاه پمپاژ سربند برای مدیریت آب‌های خروجی از کشور اقدام مهمی بوده و این مقدار آب که در طول ۵۰ سال گذشته از کشور خارج می‌شد که با احداث ایستگاه پمپاژ سربند به شبکه آبیاری و زهکشی مغان تزریق شد تا بخشی از کمبود‌ها را جبران کند.

کشاورزان از کشت زود هنگام پاییزه در مغان خودداری کنند

وی افزود: با توجه به تغییرات گسترده اقلیمی و کاهش چشمگیر آورد رودخانه ارس، کشاورزان از کشت زود هنگام پاییزه و کشت دوم در شبکه‌های آبیاری مغان و خداآفرین خودداری کنند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با تاکید بر اینکه افزایش بهره‌وری آب در بخش کشاورزی نیازمند همکاری همه جانبه دستگاه‌های دخیل است، بیان کرد: رعایت الگوی کشت و جلوگیری از کشت محصولات پرآب بر و خارج از برنامه وظیفه‌ای است که برای دستیابی به آن باید دستگاه‌های اجرایی، قضایی و انتظامی پای کار باشند.

حیدری با اشاره با تجربه موفق از اجرای تفاهم‌نامه تحویل حجمی آب به کشاورزان در شبکه آبیاری مغان گفت: برای اولین بار در راستای مدیریت منابع آب موجود سطح زیر کشت پاییزه در این منطقه با ۱۲ هزار هکتار به ۳۶ هزار هکتار رسید و با جلوگیری از کشت دوم، ۱۵۰ میلیون متر مکعب در مصرف آب صرفه جویی شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای با درخواست از جهاد کشاورزی و سیستم قضایی استان جهت برخورد قاطع با اقدام کنندگان به کشت دوم در شمال استان تصریح کرد: با تلاش‌های انجام شده و در راستای مصرف بهینه و افزایش بهره‌وری آب، کشت دوم از ۸ هزار هکتار در سال آبی گذشته به ۱ هزار ۲۰۰ هکتار در سال آبی جاری کاهش یافت.

کاهش ۲۰ درصدی مقدار بارش‌ها در استان اردبیل

وی با عنوان کاهش ۲۰ درصدی مقدار بارش‌ها در استان نسبت به بلند مدت گفت: ۹۳ درصد از مصرف منابع آب در استان مربوط به بخش کشاورزی است که با شرایط موجود باید به سمت روش‌های نوین آبیاری و الگوی کشت بر اساس افزایش بهره‌وری آب برویم.

حیدری با اشاره به مصرف ماهانه ۱۰۰ میلیون متر مکعبی آب در شبکه آبیاری و زهکشی مغان بیان کرد: در راستای کاهش چشمگیر رود ارس و تغییر اقلیم، اجرای کشت ۶۰ درصدی پاییزه و ۴۰ درصد بهاره با همکاری جهاد کشاورزی و سایر دستگاه‌ها برای سال آبی آتی هدف گذاری شد.

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار