دولتی مهر: خشکسالی تهدید می کند/بهنامجو: خشکسالی نداریم
بازی با کلمات و ادعای پایان خشکسالی در اردبیل

به گزارش تابناک اردبیل، اکبر بهنام‌جو در نشست با مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی در استانداری اردبیل اظهار کرد:  بارش‌ها در استان اردبیل در یک سال اخیر به "حد نرمال" رسیده و هیچ نگرانی از بابت "خشکسالی" در استان اردبیل وجود ندارد.

وی با ابراز امیدواری به وضعیت بارش‌ها در استان اردبیل در ماه‌های آتی بیان کرد: تنش آبی در استان اردبیل نداریم و امیدواریم در بهار با بارش رحمت الهی برخی کمبودها در این حوزه رفع شود.

به گزارش تابناک اردبیل، اظهارات آقای بهنامجو و ادعای پایان خشکسالی استان اردبیل در شرایطی مطرح می شود که وزارت نیرو در اطلاعیه رسمی سه هفته اخیر خود اعلام کرد: در حال حاضر هفت استان خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان، هرمزگان، یزد و اردبیل به طور متوسط بین ۱۰ تا ۵۰ درصد بارندگی‌های کمتری را نسبت به مدت متوسط بلندمدت تجربه می‌کنند.

همزمان با این این اطلاعیه، مدیرکل هواشناسی استان اردبیل هم گفت: کاهش بارش‌ها در اردبیل و به ویژه شمال استان سبب وقوع خشکسالی و در نتیجه نگرانی کشاورزان از وضعیت مزارع و باغات خود شده است.

دولتی مهر با اشاره به میانگین بارش مناسب در جنوب و بخش هایی از مرکز استان، افزود: در مقایسه با مدت مشابه سال قبل شهرستان‌های شمال استان در سه ایستگاه بیله سوار، پارس آباد و گرمی شاهد کاهش بارش بین 30 تا 40 درصده هستند.

مدیرکل سازمان هواشناسی استان اردبیل با اشاره به کمبود بارشها در سطح استان اردبیل گفت: باتوجه به بارشهای اخیر که میزان بالایی نسبت به مدت مشابه سال و سالهای گذشته داشته اما به اقتضای شرایط اقلیمی خطر خشکسالی در اردبیل وجود دارد.

http://www.tabnakardebil.ir/files/fa/news/1397/12/20/472529_243.jpg

به گزارش تابناک اردبیل، گمان می رود مستند و مقصود آقای بهنامجو درباره "خشکسالی" متاثر از شاخص های مندرج در مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی طبق جدول مندرج در این گزارش باشد که بر این اساس، بخش شمالی استان اردبیل هم اکنون در "حد نرمال" و بخش هایی از مرکز و جنوب استان "ترسالی ضعیف" و "ترسالی متوسط" را تجربه می کنند! در حالی که مردم استان چنین تلقی و احساسی نداشته و ندارند و سال پیش رو را با توجه به کم بارشی بیسابقه امسال، نگران کننده می دانند.

مردم ایران به شیوه محاسباتی ثبت سفر، آمار بیکاران، شاغلین و ... از گذشته تا به اکنون عادت دارند و لذاست که شاخص های اندازه گیری "خشکسالی" را چندان مطابق با واقعیات موجود نمی دانند.  

انتهای پیام