رئیس گروه مطالعات آب‌های سطحی دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای اردبیل از افزایش بارش در این استان به میزان ۶۷ درصد خبرداد.
کد خبر: ۹۳۴۸۳۶
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۱ 25 January 2021

 

اسدالله دیندار سوها روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهارکرد: از اول مهر تا چهارم بهمن‌ماه سال آبی جاری، متوسط بارش در استان ۱۴۲.۸ میلی‌متر بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته و درازمدت به ترتیب حدود ۵۸ و ۲۵ میلیمتر بیشتر می‌باشد.

وی اضافه کرد: بر اساس آمار بارش استان میزان بارندگی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۷ درصد و نسبت به درازمدت هم ۲۱ درصد افزایش یافته است.

دیندار ادامه داد: وقوع بارندگی‌های مطلوب در روزهای اخیر و ادامه کنونی روند بارش‌ها در سال آبی جاری نویدبخش سالی پربار از نظر منابع آبی برای استان خواهد بود.

وی بیان کرد: میزان ورودی و خروجی و حجم ذخیره‌ای سدهای بزرگ استان در سال آبی جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته و بلندمدت از اول مهرماه تاکنون، روندی مناسب و متعادل داشته است.

دیندار گفت: مجموع آمار ورودی در مخازن ۱۰ سد بزرگ استان برای سال آبی جاری حدود ۱۰۰ میلیون مترمکعب و برای مدت مشابه سال آبی گذشته و متوسط بلند مدت به ترتیب برابر ۹۵ و ۱۱۹ میلیون مترمکعب بوده است.

رئیس گروه مطالعات آب‌های سطحی دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای اردبیل افزود: همچنین بر اساس آمار ثبت شده در سال جاری آبگیری و حجم ذخیره شده در مخازن سدهای بزرگ حدود پنج میلیون مترمکعب نسبت به سال گذشته بیشتر بوده که تاثیر مثبت بارندگیها در سال جاری در سدهای کوتاه استان نیز مشهود است، طوری‌که در ۴۲ سد کوتاه در مناطق ۲۰ میلیون مترمکعب ذخایر آبی صورت گرفته است.

وی اظهارکرد: بر اساس پیش‌بینی‌ها با ادامه روند کنونی و با وجود ذخایر برفی مطلوب در حوضه‌های آبی رودخانه‌ها و ارتفاعات استان چشم‌انداز منابع و ذخایرآبی برای روزهای آینده نرمال و مطلوب ارزیابی می‌شود.

دیندار افزود: مقدار بارندگی در استان از طریق ۲۴ ایستگاه مبنای مستقر در نقاط مختلف گستره‌ی استان همه روزه رصد ، اندازه‌گیری و ثبت می‌گردد.

۱۰ سد بزرگ و ۴۲ سد کوتاه در استان اردبیل احداث و تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب پشت سدهای استان ذخیره شده است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار