کد خبر: ۸۱۷۲۲۶
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۶ 25 January 2020

لازمه توسعه پایدار، «تعادل» و عناصر اصلی توسعه به مثابه یک سیستم (مردم، منابع و سرزمین) است که به شرط ترکیب همگون آن عناصر بر مبنای مشارکت، مقصود دست یافتنی است.

بیگمان استان اردبیل همانند دیگر نقاط کشور به دلیل قابلیتهای بی بدیلی که دارد قرار بود نقش خود را در روند منظومه توسعه و پیشرفت کشور در افق سند چشم انداز بیست ساله ایفا کند اما گذشت افزون بر یک و نیم دهه از آغاز این راه و نرخ های اشتغال، بیکاری، مهاجرت و دیگر شاخص های منفی نشان می دهد که گویی این استان حلقه منفصل این زنجیره است.

سهم نیم درصدی از صنایع و زیرساخت های تولیدی کشور و دارنده رتبه برتر در بیکاری و مهاجرفرستی صرفاً بخشی از دهها شاخصی است که نه تنها تناسبی با ابعاد و مولفه های توسعه ندارد بلکه نشان از این دارد که این استان به دلیل فقر، نابرابری های اجتماعی و اقتصادی که از موانع جدی پیشرفت بشمار می رود، نه تنها نمی تواند در افق 1404 ایفای نقش حداقلی کند بلکه این وضعیت بیمارگونه و به تعبیری ناتنی چه بسا می تواند خود مسبب و از موانع توسعه کلان باشد!

دولتها به دلیل بهره مندی از تریبونهای رسمی و رسانه ای با سر دادن شعارها، وعده های دست نیافتنی و بعضاً خیالی و ترسیم چهره ای پیشرفته از استان در زمینه اقتصادی و زیرساخت ها و سرهم کردن آمارها، اردبیل را توسعه یافته می خوانند اما هیچ وقت حاضر نبوده و نیستند این پرسش اساسی را پاسخ دهند که این چه معادله ای است نیروی انسانی به منزله اصلی ترین عامل توسعه، مهاجرت و حاشیه نشینی را بر سکونت در سرزمین خود که از آن بهشت ایران یاد می شود، ترجیح می دهد!

امروز مردم شکاف عمیقی میان آنچه که در آمارها از توسعه استان اردبیل ادعا می شود با آنچه که در زندگی و سفره خود دارند، مشاهده می کنند؛ گویی در این استان پروپاگاندا(تبلیغات مدرن بر پایه مدیریت ذهن) بر توسعه موعود سایه سنگین افکنده و هیچ گونه نقد و انتقادی را بر نمی تابد.

چرایی عقب ماندگی انباشته استان اردبیل و وضعیت غم انگیز آن، دغدغه، مطالبه مستمر و مداوم کنشگران مدنی است؛ مراقب باشیم در فصل انتخابات این خواسته بحق از سوی رقبای انتخاباتی مصادره و منحرف نشود که صدالبته رفتار فصلی آنان و مراجع قدرت در ادوار دولتها خود مانع و پوششی بر استیفای حقوق مردم استان و احیای نقش الهام بخش اردبیل بوده و وضعیت کنونی را رقم زده است.

علی اکبر روح نواز

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار