آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه، 31 تیر در یادداشتی به کشورهای عضو، درگذشت یوکیا آمانو مدیرکل این آژانس را اطلاع داد.
کد خبر: ۷۶۴۹۷۲
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۷ 22 July 2019
 

به گزارش عصر ایران به نقل از یورونیوز، دیپلمات هفتاد و دو ساله ژاپنی از ده سال پیش تاکنون هدایت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را بر عهده داشت و سومین دوره ماموریت وی قرار بود ماه نوامبر ۲۰۲۱ به پایان برسد.
 
یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی -رویترز
آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درگذشت

خبر درگذشت مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حالی منتشر می شود که پیش از این اعلام شده بود وی قصد دارد به دلیل وضعیت جسمانی و بیماری که از آن رنج می برد پیش از موعد مقرر در مارس ۲۰۲۰ از سمت خود کناره گیری کند.

کرنل فروتا، دیپلمات رومانیایی و هماهنگ‌کننده ارشد سیاست‌گذاری آژانس پیشتر به عنوان جانشین موقت یوکیا آمانو معرفی شده و قرار بود بخشی از مسئولیت های مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به وی واگذار شود.

منابع دیپلماتیک در سازمان ملل متحد همچنین از رافائل گروسی عضو آرژانتینی آژانس به عنوان دیگر نامزد جانشینی یوکیا آمانو نام برده بودند.

یوکیا آمانو که سابقه تحصیل در آمریکا و فرانسه را دارد سال ۱۹۶۸ از رشته حقوق در دانشگاه توکیو فارغ التحصیل شد و به وزارت امور خارجه ژاپن پیوست.
 
وی پس از برعهده گرفتن سمت های مختلف در وزارت خارجه ژاپن به بخش خلع سلاح این وزارت خانه ملحق شد و از سال ۱۹۷۲ به صورت تخصصی در زمینه خلع سلاح بین المللی و عدم اشاعه سلاح های هسته ای آموزش دید.

آمانو که بارها به عنوان عضو، نمایندگی کشورش در آژانس بین المللی انرژی اتمی را بر عهده داشت دوم ژوئیه سال ۲۰۰۹ و در اوج مطرح شدن برنامه هسته ای ایران جانشین محمد البرادعی در این نهاد زیر مجموعه سازمان ملل متحد شد.

مدیر کل فقید سازمان بین المللی انرژی اتمی از مخالفان سرسخت خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای با ایران بود و سازمان تحت مدیریت وی در بیانیه های متعدد بارها بر پایبندی و تعهد تهران به مفاد این توافقنامه تاکید کرده بود.

نوع بیماری و چگونگی درگذشت یوکیا آمانو هنوز به طور مشخص اعلام نشده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار