کد خبر: ۶۶۴۴۷۶
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۴ 07 October 2018

استانبول، تنها شهری است که در دو قاره قرار گرفته و تنها شهری­ است که یک دریا آن را به دو نیم قسمت کرده است. البته این شهر دیدنی بخش زیادی از شهرتش را مدیون تنگۀ بسفر است که دلش را شکافته و دریای سیاه و مدیترانه را به هم گره زده است. امپراطور رومی، کنستانتین که یک دل نه صد دل عاشق این شهر شده بود، تصمیم گرفت آنجا را به پایتخت امپراطوری روم تبدیل کند و آن را کنستانتیپول نامید و بعدها نام قسطنطنیه برای این شهر هزاررنگ رایج ­تر شد.

مشهورترین مساجد استانبول

این شهر که به‌عنوان یک کلونی یونانی و همانند پایتخت روم به سبک غربی بنا شد، تا زمانِ به قدرت رسیدن عثمانی­ها معماری شرقی را به خود ندید. استانبول امروزه به لطف میراث تاریخی عمیقش، میزبان ملغمه­ای بی­نظیر از تاثیرات شرقی و غربی در معماری، فرهنگ، هنر و ... است.

این فرهنگ دوگانه را به وضوح می­توان در ایاصوفیه به تماشا نشست.  این بنا که در اصل به عنوان یک کلیسا بنا شد و بعدا به یک مسجد تغییر یافت، ماترکِ هر دو مذهب را در گنجینۀ سینه­اش محفوظ داشته است. از آنجا که این مکان میراثی مشترک برای انسانیت و پیوند بین همۀ انسان­هاست، حالا به یک موزه بدل شده است؛ بنابراین ایاصوفیه نه­تنها مهم­ترین کلیسا، بلکه مهم­ترین مسجدِ استانبول هم به­شمار می­رود و مقصد گردشگری محبوبی برای تور استانبول است. البته از آنجایی که ایاصوفیه اکنون یک موزه است، نمی­توان آن را در فهرست مساجد استانبول گنجاند؛ اما مساجد مشهور و زیبایی هم هستند که در مناطق توریستی استانبول جای گرفته­اند و با یک تور لحظه آخری استانبول کوتاه هم می­توانید از تمامیِ آنها بازدید کنید.

مشهورترین مساجد استانبول

مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد یکی از سه جاذبۀ توریستی برتر در استانبول است. همۀ گردشگران می­دانند که این مسجد به کاشی­های خوش‌رنگش معروف است؛ به همین خاطر است که در طول فصول اوج سفر به استانبول، همیشه صفی طولانی پشت درِ این مسجد ردیف می­شود. بهترین منظره از این مسجد را می­توان در پارک سلطان احمد، کنار حوضچه­ای که در مرکز پارک قرار دارد مشاهده کرد. قدم به داخل این مسجد که می­گذارید، گنبد رفیع و عظیمش که ارتفاع آن به 45 متر می­رسد توجهتان را جلب خواهد کرد. نقاشی­های دستی، خط‌­نوشته­ها و کاشی­های حیرت­انگیزِ این گنبد واقعا دیدنی هستند.

مشهورترین مساجد استانبول

آنهایی که تور ارزان استانبول را انتخاب کرده­اند و قصد ندارند زیاد در این شهر بمانند، اغلب مسجد سلیمانیه را که شاهکاری از معماری عثمانی است و فقط چند دقیقه پیاده­روی تا بازار بزرگ استانبول فاصله دارد، از دست می­دهند. مسجد سلیمانیه علاوه بر معماری خیره­کننده، دو برتری مهم دیگر را نیز در دل خود دارد. نخست آنکه نامش را از مشهورترین سلطان عثمانی، سلیمان کبیر، به عاریت گرفته و دوم اینکه، معمارش مشهورترین و بااستعدادترین معمار دوران عثمانی، میمار سینان بوده است. این مسجد در تپۀ شبه­جزیرۀ تاریخی جای گرفته است و نمایی خیره­کننده از خلیج شاخ طلایی را به دیدگان می‌نشاند.

مشهورترین مساجد استانبول

گوهر پنهانِ معماری عثمانی، مسجد رستم پاشا را هم معمار سینانِ معروف بنا کرده است. این مسجد که برای وزیر اعظمِ سلطان سلیمان، رستم پاشا، ساخته شده است، در عین کوچک بودن، عظمت خاصی در خود دارد. اسمِ کاشی­کاری­ که می­آید، بسیاری مسجد آبی را به یاد می آورند؛ اما باارزش­ترین کاشی‌کاری‌های ایزنیک را می­توان فقط در این مسجد یافت! مسجد رستم پاشا در جغرافیای مناسبی واقع شده است و فقط 5 دقیقه پیاده­روی با بازار ادویه فاصله دارد.

مشهورترین مساجد استانبول

مسجد جدید (New Mosque) را به نام والد سلطان(مادر سلطان) بنا کرده­اند. با اینکه اسمِ مسجد، جدید است؛ حالا بیش از 350 سال عمر دارد. از پل گالاتا که می­گذرید، یا وقتی از قسمت آسیایی استانبول با قایق به سمت مرکز این شهر پیش می­روید، این مسجد مهم‌ترین جاذبه گردشگری  پیش روی شما خواهد بود. مسجد جدید درست کنار بازار ادویه قرار دارد و این بازار درواقع به منظور تامین مخارج نگهداری و تعمیرِ این مسجد تاسیس شده بوده است.

مشهورترین مساجد استانبول

مسجد اورتاکوی، که نام اصلی­اش مسجد بویوک مجیدیه است، مُهر جواهرِ بسفر را بر پیشانی دارد. این مسجد شهرتش را مدیون موقعیت مکانی­اش در اورتاکوی (یکی از زیباترین محله­های بسفر) و معماری سبک باروکِ خیره­کننده­اش است. این مسجد نماهای شگفت­انگیزی از تنگۀ بسفر را به حصار خود درآورده است و یکی از برترین سازه­هایی‌ست که انعکاسی از فرهنگ دوگانۀ استانبول را جلوه‌گری می‌کند.

مشهورترین مساجد استانبول

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار