بهنامجو: مردم حق دارند معترض و ناراحت باشند
استاندار اردبیل گفت: مردم حق دارند از وضعیت فعلی منطقه باستانی 'شهر یئری' ناراحت و معترض باشند.
کد خبر: ۵۸۹۵۰۵
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۰ 11 April 2018

به گزارش تابناک اردبیل، اکبر بهنام جو امروز چهارشنبه در حاشیه بازدید از سایت باستانی شهر یئری اظهار داشت: تا سه ماه آینده اقدامات توسعه منطقه باستانی 'شهریئری' مشگین شهر شروع می شود.
وی بیان کرد: این منطقه با توجه به قابلیت استثنایی خود در جذب گردشگر باید ضمن حفاظت از آثار باستانی توسعه داده شده و علاوه بر گردشگران داخلی پای گردشگران خارجی نیز به آن باز شود.
وی اظهار کرد: در کشورهای دیگر با یک قطعه سنگ تاریخی هزاران گردشگررا جذب می کنند اما ما از داشته های غنی باستانی شهر یئری و طبیعت آن استفاده مطلوب نکرده ایم.
بهنام جو گفت: باید تمامی امکانات رفاهی در منطقه شهر یئری تدارک دیده شده و گرشگر دست کم نصف روز را در این منطقه سپری کند.

http://www.tabnakardebil.ir/files/fa/news/1397/1/22/351860_664.jpg
وی اضافه کرد: تصمیم دولت فقط محدود به محصور و سرپوشیده کردن منطقه نیست، بلکه توسعه و ایجاد زیرساخت های قوی و ایجاد تمامی امکانات رفاهی جهت جلب و جذب گرشگر می باشد و این مهم باید مطالعه و اجرایی شود.
کاوش های باستان شناسی نشان می دهد که قدمت منطقه باستانی شهر یئری مشگین شهر به چهار هزار سال قبل بر می گردد.

اظهارات نماینده مشگین‌شهر درباره شهریئری

به گزارش تابناک اردبیل، درجریان بازدید استاندار اردبیل از شهریئری، ولی ملکی نماینده مردم مشگین شهر در مجلس شورای حضور داشت.

وی اظهار داشت: شهریئری مشگین‌شهر به عنوان یکی از آثار تاریخی کشور و حتی جهانی در نوع خود بی‌نظیر است که حفظ و حراست از این آثار برای همگان واجب است و بر خود لازم می‌دانیم تا از مردم تشکر کنیم که به خاطر مصونیت از میراث فرهنگی که نشان دهنده سبقه و پیشینه تاریخی کشور است حساسیت کافی و لازم را نشان دهند.

ملکی از تشکیل زنجیره انسانی در منطقه شهر یئری تشکر کرد و از تخصیص اعتبار برای احیا و توسعه گردشگری این منطقه برای امسال جاری خبر داد.

نماینده مردم شهرستان مشگین‌شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: بنابر تصمیمات اتخاذ شده جلسه‌ای با مجمع نمایندگان داشتیم که در این جلسه شهر یئری را به عنوان یکی از با قدمت‌ترین آثار تاریخ بالا معرفی کرده و نسبت به ارائه بودجه درخواست‌های لازم را ارائه کردیم.

به نوشته تسنیم،‌ملکی تصریح کرد: ۶۵ درصد بودجه استانی به اجرای این طرح اختصاص یافته و انتظار می‌رود با حضور استاندار اردبیل شاهد تحول خوبی در سال‌های آینده باشیم و بتوانیم این منطقه را به عنوان یکی از مناطق اصلی گردشگری منطقه به همگان معرفی کنیم.

وی اظهار کرد: از مسئولان و دستگاه‌های ذی‌ربط انتظار داریم برای اجرای طرح حفاظتی شهر یئری با ما نهایت همکاری و مشارکت را با ما داشته باشند و در این زمینه مطالبات مردمی را مبنای کار قرار دهند چرا که در حال حاضر یکی از خواسته‌های مهم هم‌استانی‌ها توجه به شهر یئری و حفظ و نگهداری از این میراث ارزشمند است.

به نظر می رسد که در این بازدید حاجی زاده مدیرکل میراث فرهنگی استان اردبیل حضور نداشته است.او روز گذشته دربازدید از این سایت اظهاراتی بر زبان آورد که موجبات ناراحتی مردم شده است.
منطقه باستانی شهر یئری در 60 کیلومتری غرب اردبیل ، هفت کیلومتری شمال شرقی بخش لاهرود مشگین شهر در روستای پیرازمیان واقع شده‌ است. در این منطقه 280 سنگ افراشته باستانی وجود دارد که در سالیان اخیر بسیاری از آنها آسیب دیده اند.
محوطه باستانی شهر یئری با وسعت 400 هکتار از مهم ترین مناطق باستانی ایران به شمار می رود که از سه قسمت معبد ، قلعه و قوشا تپه تشکیل شده است. قدمت این محوطه بر اساس مستندات باستانی به دوران نو سنگی نسبت داده می شود که تا دوران آهن 2 به صورت مستمر محل سکونت بشر بوده است.
کریم حاجی زاده مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل روز سه شنبه به خبرنگاران گفت که حدود 40 درصد به منطقه باستانی آسیب وارد شده است.
مشگین شهر در 90 کیلومتری شمال غرب اردبیل واقع است.

انتهای پیام

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار