رئیس سازمان جوانان هلال احمر از برپایی 492 ایستگاه سلامت در مبادی ورودی و خروجی شهر ها خبر داد و گفت: بیش از ۱۰۰ هزار مسافر نوروزی تا کنون فشار خونشان اندازه گیری شد.
کد خبر: ۵۸۳۸۸۸
تاریخ انتشار: ۰۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۶ 28 March 2018
تابناک اردبیل: مسعود حبیبی با بیان این که ارایه خدمات بهداشتی از رویکرد‌های سازمان جوانان هلال احمر است، گفت: بیش از ۱۰۰ هزار نفر با مراجعه به ایستگاه‌های سلامت هلال احمر فشار خونشان را اندازه گیری کردند.

حبیبی تعداد بهره‌مندان از خدمات پایگاه سلامت را ۲۵ هزار ننفر اعلام کرد و گفت: تا کنون ۶۰ هزار نفر به خیمه‌های نماز، ۱۲۰ هزار نفر از خدمات فضای دوستار کودک بهره‌مند شدند.

رئیس سازمان جوانان هلال احمر تعداد جوانان داوطلب مشارکت کننده در طرح ۱۸ هزار نفر روز اعلام کرد و افزود: این طرح با هدف حساس سازی افراد نسبت به سلامت در سفر به ویژه در مسیر‌های پر تردد برگزار می‌شود.

وی در مورد اهمیت اندازه‌گیری فشار خون اشاره کرد و بیان داشت: به فشار خون را قاتل خاموش می‌گویند، چرا که اکثرا افراد مبتلایان به آن هیچ علامتی ندارد، فشار خون یکی از بارزترین بیماری‌های کشنده بوده که در ظاهر بی خطر است و تا زمانی که اندازه گیری نشود اطلاعی از بالا بودن آن نبوده تا اینکه صدمات جبران ناپذیری بزند. در طول روز و عمر هر فرد میزان فشار خون متغیر است

حبیبی گفت: بطوریکه در زمان فعالیت، فشار خون افزایش می‌یابد و درهنگام استراحت افت می‌کند. اما در افراد بیمار حتی در زمان استراحت نیز فشار خون از حد طبیعی بالاتر و یا پایین‌تر است.

رئیس سازمان جوانان خاطرنشان کرد: یکی از نشانه‌های اطمینان از سلامت بیماران اندازه گیری فشار خون است؛ فشار خون طبیعی هر انسانی باید ۸۰/ ۱۲۰ باشد یا به عبارت مصطلح در جامعه فشار بزرگ یا سیستولی ۱۲۰ میلی متر جیوه و فشار کوچک یا دیاستولی ۸۰ میلی متر جیوه. البته فشار خون همه افراد دقیقا ارقام گفته شده نبوده و ممکن است کمی این طرف یا آن طرف‌تر باشد. اندکی کمتر یا بیشتر بودن همیشه به معنای بیماری نیست و جزئی از فیزیولوژی بدن فرد محسوب می‌شود، اما در علم پزشکی میزانی برای پرفشاری خون وکم فشاری خون تعیین کرده اند.

وی افزود: پرفشاری خون امروزه یکی از بیماری‌های مزمن غیرواگیر است که خطر مرگ ومیر زودرس را بالا می‌برد. افزایش فشار خون باعث افزایش مقاومت در برابر جریان خون می‌شود و این مقاومت خطر ایست قلبی، سکته مغزی و نارسایی قلب و بیماری‌های مزمن کلیه را بیشتر می‌کند.
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار