دختران جوان کوزه‌های سفالینی را که در سال گذشته پر از آب کرده بودند می‌شکنند و با نیت زلالی و روشنی،کوزه‌های جدید را از آب پر کرده و به خانه‌هایشان می‌برند.
کد خبر: ۵۷۹۲۱۸
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۲ 14 March 2018
 به گزارش تابناک اردبیل، آیین نو اوستی (سر چشمه/ نهر) از روزگاران قدیم هر سال در صبح آخرین چهارشنبه سال با حضور خانواده‌ها، به ویژه بانوان و دختران جوان در اردبیل برگزار می‌شود.

این آیین خاص منطقه آذربایجان و به ویژه اردبیل است و بسیاری از  شرکت‌کنندگان با این باور که در این روز حاجت‌ها و نیت‌ها برآورده می‌شود با در دست داشتن قیچی، جارو و کوزه سفالی در محل پل تاریخی یئدی گوز (هفت چشمه) اردبیل حاضر شده و دعاگویان، سه مرتبه عرض رودخانه بالیقلو (بالیخلی چای) را طی و سپس آب را جارو یا قیچی می‌کنند.

 دختران جوان نیز در پایان این آئین، کوزه‌های سفالینی را که در آیین سال گذشته پر از آب کرده بودند می‌شکنند و با نیت حاکم شدن زلالی و روشنی،کوزه‌های جدید خود را از آب پر کرده و به خانه‌هایشان می‌برند.

بانوان اردبیلی آب کوزه‌ها را به نشان پاکی در چهارگوشه خانه می‌ریزند یا غذای آخرین چهارشنبه سال را با این آب تهیه می‌کنند.

مهم‌ترین و اصلی‌ترین فلسفه آیین نو اوستی در اردبیل تحکیم دوستی، مودت، دیدار دوستان و آشنایان و هم‌صحبتی با آنها در این جشن بزرگ بوده که خوشبختانه در چند سال اخیر با همت شهرداری اردبیل روحی تازه به کالبد این سنت قدیمی در کهن شهر اردبیل دمیده شده است؛ چنان‌که امسال نیز با تکم‌گردانی و اجرای موسیقی و برنامه‌های متنوع در افزایش شور، شادی و نشاط اجتماعی نقش مؤثری ایفا کرد.
 
 

انتهای پیام

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار