مدیرکل میراث فرهنگی اردبیل:
مدیرکل میراث فرهنگی استان اردبیل گفت: پل های تاریخی سطح شهر اردبیل نیازمند مرمت هستند.
کد خبر: ۵۰۵۵۷۴
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۲ 09 October 2017
به گزارش تابناک اردبیل به نقل از میراث فرهنگی اردبیل، کریم حاجی زاده بعد از ظهر یکشنبه در حاشیه بررسی آخرین وضعیت مرمت پل های تاریخی اردبیل تصریح کرد: مهمترین پل های تاریخی که در طول ادوار گذشته بر روی رودخانه بالخلی چای احداث شده شامل یعقوبیه، ابراهیم آباد، سید آباد، یدی گوز و نادری است.

وی با بیان اینکه اغلب پل های تاریخی مربوط به عهد صفوی بوده و بخشی از هویت تاریخی و فرهنگی این شهر را شامل می شوند، اضافه کرد: در سال های گذشته انجام برخی عملیات عمرانی توسط شهرداری در بستر رودخانه بالخلی چای منجر به بروز مشکلات از جمله شکستگی پی ها و به تبع آن نشست و ایجاد ترک و نفوذ رطوبت شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان با تأکید به بررسی مشکلات پل های تاریخی با همراهی عوامل شهرداری ادامه داد: به منظور حفاظت از پل ها ضروری است تمامی دستگاه های اجرایی دخیل مشارکت داشته و از سویی اعتبار مورد نیاز تأمین شود.

حاجی زاده اقدامات میراث فرهنگی برای بهسازی پل ها را شامل مرمت بدنه، پایه ها، طاق ها و شیب بندی عرشه پل عنوان کرد و افزود: از سویی مقرر گردیده شهرداری نسبت به اصلاح بستر و کف سازی عرشه پل ها اقدام کند

وی با اشاره به اصلاح بستر دو پل نادری و سید آباد توسط شهرداری اردبیل، اضافه کرد: مابقی پل ها نیز نیازمند اقدام مشابه است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان با اشاره به هزینه کرد ۱۰۰ میلیون تومانی در سال گذشته برای بهسازی پل های تاریخی، اضافه کرد: اعتبار درخواستی امسال ۴۰۰ میلیون تومان است که انتظار داریم با تأمین آن زمینه تداوم طرح بهسازی پل ها فراهم شود.

حاجی زاده همچنین در خصوص پل سامیان نیز افزود: به دلیل اینکه این پل محل عبور و مرور خودروهای سنگین است با وجود مرمت چند باره مجددا دچار آسیب می‌شود که انتظار می رود  طرح احداث پل جایگزین به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار