رییس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل گفت:۳۵ درصد افراد بالای ۲۵ سال این استان دارای فشار خون هستند.
کد خبر: ۴۵۹۵۹۹
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۰ 15 July 2017

به گزارش تابناک اردبیل، قدرت اخوان اکبری اظهار داشت: مصرف بیش از حد نمک، برخورداری از رژیم غذایی نامناسب، بیماری های قلبی و عروقی، فشارهای عصبی و در نتیجه استرس و اضطراب و... از دلایل این امر است .

وی با اشاره به آمارهای بالای مصرف نمک و شکر و روغن متذکر شد: هم اکنون در کشور ما مصرف نمک دو تا سه برابر جهانی، روغن ۲.۵ برابر و شکر سه برابر بیشتر از دنیا است و البته استان اردبیل نیز وضعیت مطلوبی از این حیث ندارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان در عین حال از اضافه وزن و چاقی ۷۰ درصد از افراد بالای ۱۸ سال در اردبیل خبر داد و یادآور شد: این آمار در قند خون شامل ۱۳ درصد افراد بالای ۲۵ سال و در چربی خون شامل ۴۴ درصد است.

وی علت مبتلا شدن افراد به بیماریهای قلبی، عروقی را ماشینی شدن جامعه و آپارتمان نشینی، عدم تحرک و عدم تغذیه سالم برشمرد و ادامه داد: متاسفانه بیماری های شایع در سالهای اخیر از بیماری های عفونی به غیرواگیر تبدیل شده است.

اخوان اکبری بیان داشت: براین اساس بیماری های عفونی و واگیردار که پیش از این از علل شایع مرگ و میر بود با صنعتی شدن جوامع مهار شد اما به علت تغییر الگوی زندگی بیماری های غیرواگیر مثل سرطان، دیابت، کلسترول بالا، چاقی، بیماری های تنفسی و قلبی و عروقی در جامعه زیاد شده و همه ساله به این مشکلات افزوده می شود.

وی تصریح کرد: در جامعه ما بیماری های غیرواگیر مثل امراض داخلی، قلبی و عروقی، دیابت، فشار خون، سرطانها، بیماری های تنفسی و چاقی به شدت افزایش یافته است.

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار