مرگ دسته جمعی ماهیان
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل، مرگ حدود 6 هزار قطعه ماهی در دریاچه نئور را تائید کرد.
کد خبر: ۴۲۱۸۳۰
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۶ 10 May 2017

به گزارش تابناک اردبیل، محمد خداپرست در بازدید از دریاچه نئور اردبیل اظهار داشت: اخیرا و بعد از وقوع سیلاب شاهد تلف شدن 5 تا 6 هزار قطعه از ماهیان دریاچه نئور بودیم که ارزیابی‌های لازم در مورد علت مرگ این ماهیان با حضور کارشناسان مربوطه بررسی شده است.

وی با اشاره به نمونه‌برداری‌ها از آب دریاچه و ماهیان تلف‌شده در این مکان بیان کرد: این نمونه‌برداری‌ها برای آزمایشات و بررسی‌های بیشتر جمع‌آوری شده و پس از کالبدشکافی برخی از ماهیان تلف شده و پایش‌ها از منطقه دریاچه نئور و آب این دریاچه بیماری خاصی در آب دریاچه و نیز ماهیان تلف شده مشاهده نشد.

خداپرست علت تلف شدن ماهی در دریاچه نئور را وقوع سیلاب و گل‌آلود شدن آب دریاچه دانست و گفت: با وقوع سیلاب در منطقه و گل و لای جمع شده در ورودی سد و افزایش کدورت آب در سطح، می‌توان علت تلفات را تجمع گل و لای در آبشش ماهیان عنوان کرد که سبب این میزان تلفات در این دریاچه شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل در گفتگو با مهر از پاکسازی آب دریاچه نئور خبر داد و افزود: برای خارج کردن ماهیان تلف‌شده و پاکسازی دریاچه در حال حاضر اقدامات لازم در حال انجا بوده تا از آسیب‌های بیشتر به ماهیان و آبزیان در این دریاچه جلوگیری شده و زمینه صیانت از آنها را فراهم آوریم.

به گزارش تابناک اردبیل، ادعاهای محیط زیست استان در حالی در خصوص دلیل تلف شدن ماهیان دریاچه نئور مطرح می شود که متاسفانه هیچ تحرک و واکنشی از سوی فعالان و دوستداران محیط زیست برای بررسی دقیق تر این حادثه ناخوشایند و نگران کننده صورت نگرفته است.

پیش تر  نیز هیچگونه تحرکی از انجمن های مردم نهاد فعال استان در حوزه زیست محیطی به اتفاقات مشابه دریاچه نئور شاهد نبودیم و در صورتی که فعالان این حوزه در استانهای همجوار و در سطح ملی واکنشی نشان ندهند، چه بسا حوادث بدتری نیز در محیط زیست استان در سکوت خبری دفن خواهد شد.
انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار