شهردار اردبیل گفت: بازخوانی تاریخ فرهنگ و معماری اردبیل در قالب احیای عمارت شهرداری در مجموعه‌ای به نام موزه شهر مورد توجه و دقت نظر قرار می‌گیرد.
کد خبر: ۲۲۹۹۵۱
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۲ 15 May 2016

به گزارشخبرگزاری فارساز اردبیل، حمید لطف‌اللهیان صبح امروز به همراه جمعی از مفاخر علمی و فرهنگی اردبیل در جریان بازدید از احیای عمارت قدیمی شهرداری اردبیل اظهار کرد: مراحل بازسازی نما و احیای عمارت قدیمی شهرداری اردبیل از چند ماه پیش آغاز شده است.

شهردار اردبیل گفت: بازخوانی تاریخ فرهنگ و معمار اردبیل در قالب احیای عمارت شهرداری در مجموعه‌ای به نام موزه شهر مورد توجه و دقت نظر قرار می‌گیرد.

لطف‌اللهیان از تصمیم شهرداری مبنی بر تبدیل این عمارت به «موزه شهر» خبر داد و گفت: کار احیای عمارت شهرداری اردبیل در واقع بازخوانی تاریخ فرهنگ و معماری اردبیل محسوب می‌شود.

وی با اشاره به رویکرد فرهنگی شهرداری اردبیل در جمع مفاخر استان، اظهار کرد: هدف از این دعوت در اصل تلاش مجموعه شهرداری برای بهره‌مندی از تجارب و ایده‌های ارزشمند بزرگان و مفاخر فرهنگی و علمی استان در هرچه بهتر اجرایی کردن کار احیای عمارت شهرداری است.

شهردار اردبیل با اذعان به اینکه پس از اتمام کار احیای عمارت شهرداری، «موزه شهر» از گالری‌های متعددی که بیانگر تاریخ و فرهنگ شهر اردبیل باشد، تشکیل خواهد شد، افزود: گالری‌های در نظر گرفته شده برای موزه شهر شامل گالری مشاهیر و مفاخر اردبیل، گالری عکاسخانه اردبیل، گالری فرهنگ و آموزش اردبیل، گالری اطبای اردبیل، گالری تعزیه اردبیل و تمامی موضوعاتی که مختص فرهنگ و هنر شهر تاریخی اردبیل بوده در گالری‌هایی جداگانه در معرض دید شهروندان و گردشگران قرار خواهد گرفت.

لطف‌اللهیان با تأکید بر اینکه ساختمان عمارت شهرداری نه برای شهرداری که برای عموم شهروندان اختصاص خواهد یافت، خاطرنشان کرد: بازدیدکنندگان از این مجموعه در فضایی ایده‌آل در یک نگاه با چشم‌انداز عمومی فرهنگ و ادب و تاریخ اردبیل آشنا خواهند شد.

وی در ادامه سخنان خود در جمع مفاخر فرهنگی و علمی استان کار احیای عمارت شهرداری را از نوع خدمات عمرانی – فرهنگی شهرداری برشمرد و گفت: بنابر این و با توجه به کم سابقه بودن چنین اقداماتی در این مجموعه کار احیای عمارت شهرداری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

شهردار اردبیل آغاز عملیات بازسازی عمارت شهرداری از 7 ماه گذشته را خاطرنشان کرد و با بیان اینکه تلاش داریم این پروژه را حداقل تا سه ماه آینده به بهره‌برداری برسانیم، اضافه کرد: عمارت شهرداری اردبیل که در دهه اول سال 1300 احداث شده است، در واقع یکی از نمادهای شهر اردبیل و یادگاری از آن سال‌ها محسوب می‌شود و بازسازی این عمارت از این منظر اهمیت زیادی دارد.

لطف‌اللهیان در خصوص چگونگی تجهیز «موزه شهر» بیان کرد: در راستای انتخاب بهترین آثار برای نمایش در این موزه با استفاده از آثاری که در مجموعه شهرداری در اختیار داریم، به منظور امانت‌گیری آثار تاریخی و فرهنگی ارزشمندی که در اختیار شهروندان است هم فراخوان داده خواهد شد.

مفاخر علمی و فرهنگی استان نیز در جریان بازدید از عملیات اجرایی احیا و بازسازی عمارت شهرداری اردبیل بر ضرورت توجه به نوع آثار فرهنگی و تاریخی که در موزه شهر به نمایش گذاشته خواهد شد، و کیفیت و چگونگی نمایش آنها تأکید کردند.

به گزارشخبرگزاری فارساز اردبیل، دکتر یوسف معماری، استاد عسگر شاهی اردبیلی، دکتر عبدالرحیم جلایی، دکتر بیوک جامعی و محمود محمد هدایتی از جمله مفاخر فرهنگی و علمی حاضر در بازدید عملیات بازسازی عمارت شهرداری بودند که در حین این بازدید ضمن تحسین اقدامات شهردار اردبیل در این زمینه، اظهار کردند: اگر در گذشته و بر اساس تصمیمی اشتباه تخریب نما و معماری عمارت شهرداری اردبیل را شاهد بودیم، امروز در سایه تدبیر شهردار اردبیل حمید لطف‌اللهیان شاهد احیای این اثر ارزشمند هستیم.

منبع: فارس
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار