مدیر امور منابع آب شهرستان مشگین‌شهر گفت: امسال به دلیل کاهش محسوس بارش‌ها و استفاده بی رویه از آب، میزان حجم ذخیره آبی سد سبلان ۴۱ درصد کاهش یافت.
کد خبر: ۱۱۲۸۲۷۶
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۱ 26 September 2023

به گزارش تابناک اردبیل به نقل از روابط عمومی آب منطقه‌ای استان اردبیل، ارسلان فرجی از کاهش ۴۱درصدی حجم ذخیره آبی سد سبلانمشگین شهر خبر داد و اظهار کرد: میزان حجم مخزن سد سبلان را ۱۰۵ میلیون متر مکعب است و میزان آورد سد سبلان سال گذشته ۴۱ میلیون متر مکعب بود که امسال هم این میزان به ۱۶ میلیون متر مکعب رسیده است.

وی افزود: هم‌اکنون در سد سبلان سه میلیون متر مکعب و در سد احمد بیگلو هم چهار میلیون متر مکعب آب قابل بهره‌برداری وجود دارد که حجم هر ۲ سد در حد حجم مرده محسوب می‌شود.

مدیر امور منابع آب شهرستان مشگین‌شهر ادامه داد: امسال کمبود بارش در مشگین شهر سبب شد میزان آورد سد احمد بیگلو، سبلان و ۱۶ سد کوچک به میزان ۷۰ درصد کاهش یابد.

چهار سد کوچک و بزرگ در مشگین شهر احداث می‌شود

فرجی از احداث چهار سد کوچک و بزرگ در مشگین شهر خبر داد و گفت: مطالعات اولیه احداث سد اهل ایمان، خلیفه لو، دره بیگلو و قره گل انجام شده و امسال در صورت تامین اعتبار لازم عملیات اجرایی این سد‌ها شروع می‌شود.

وی افزود: با احداث این سد‌ها ضمن ذخیره آب‌های سطحی بخش عمده‌ای از مشکلات آب کشاورزان مشگین‌شهر در آبیاری کشتزار‌ها و یا کشت انواع محصولات برطرف می‌شود.

علاج بخشی سد اینچه نو با یک میلیون متر مکعب آب

مدیر امور منابع آب شهرستان مشگین‌شهر با بیان اینکه سد اینچه نو با حجم یک میلیون متر مکعب آب در مشگین شهر احیا می‌شود افزود: طی ماه‌های اخیر علاج بخشی به سد اینچه نو در دستور کار مسئولین مربوطه قرار گرفته و انتظار می‌رود با تامین منابع مورد نیاز این سد هم وارد چرخه مصرف شهرستان قرار گیرد.

فرجی اظهار کرد: علاج بخشی سد اینچه نو به لحاظ تأمین کسری آب آشامیدنی شهر مشگین‌شهر در بلند مدت از سد احمدبیگلو میسر خواهد بود و در کوتاه مدت هم این سد بهترین و مناسب‌ترین گزینه برای تأمین آب کشاورزان در فصل زراعی است.

مدیر امور منابع آب شهرستان مشگین‌شهر با بیان اینکه تنش آبی، مشگین شهر را تهدید می‌کند افزود: در صورت نبود مصرف بهینه آب، کمبود آب، شهرستان مشگین شهر و روستا‌های آن را فرا می‌گیرد.

احداث ایستگاه پمپاژ آب در مشگین شهر

فرجی از احداث ایستگاه پمپاژ آب در مشگین شهر خبر داد و گفت: بعد از رانش زمین در محل تصفیه خانه آب، با یک عمل ابتکاری نسبت به اجرای ایستگاه پمپاژ در ۲ محل اقدام شد و با اجرای این ایستگاه‌ها بویژه ایستگاه نهر میر کندی با برداشت متوسط ۷۰ لیتر در ثانیه نیاز آب شهرستان را به حالت پایدار در آوردیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر هیچ‌گونه مشکلی از نظر تامین آب در مشگین شهر وجود نداشته و در محدوده رانش، خط اصلی لوله با قوت تمام در دست اجرا است.

برچسب ها: اردبیل
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار