مدیر جهاد کشاورزی اردبیل از تولید هشت هزار تن انواع حبوبات در اراضی زراعی این شهرستان در سال زراعی جاری خبرداد.
کد خبر: ۱۰۰۲۳۳۵
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۲ 17 October 2021

 

هشت هزار تن انواع حبوبات در اردبیل تولید شد

 علی حسین احدی عالی روز یکشنبه به خبرنگاران افزود: این میزان عملکرد از سطح هشت هزار و ۵۳ هکتار از اراضی تحت کشت حبوبات تولید شد که شامل انواع لوبیا ، عدس ، نخود و باقلا می‌باشد.

او ادامه داد: کشت حبوبات در راستای سیاست‌های تغییر الگوی کشت محصولات کشاورزی صورت می‌گیرد و با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب کشت حبوبات در منطقه و استقبال کشاورزان هر سال نسبت به سال زراعی گذشته کشت آن در این شهرستان افزایش می‌یابد.

وی افزود: از این میزان سطح کشت هزار و ۷۶۵ هکتار به کشت انتظاری عدس و هزار و ۵۰ هکتار نیز به کشت انتظاری نخود اختصاص یافت.

وی ادامه داد: در کشت انتظاری به دلیل فراهم بودن بارش‌های زمستانه و استفاده حداکثری از بارندگی‌ها که مزیت بزرگی محسوب می‌شود و افزایش طول دوره رشد رویشی گیاه، عملکرد محصول به میزان قابل توجهی افزایش یافته و موجب درآمدزایی بیشتر کشاورز می‌شود.

او گفت: امسال برای اولین بار در استان کشت لوبیا قرمز بذری در این شهرستان صورت گرفت و نام شهرستان اردبیل نیز در لیست تولیدکنندگان بذر لوبیا ثبت شد.

وی به توسعه کشت حبوبات در منطقه به نقش مهم آن در تامین پروتئین گیاهی ، اصلاح و تثبیت ازت خاک و کاهش جمعیت علف‌های هزر و آفات در مزرعه اشاره کرد و افزود: کشت حبوبات از کمترین هزینه تولید نسبت به محصولاتی نظیر سیب‌زمینی و قیمت مناسب برخوردار بوده و موجب افزایش درآمد کشاورزان خواهد شد.

احدی عالی بیان کرد: در کشت انتظاری اطلاع از شرایط آب و هوایی بسیار حائز اهمیت است و دما باید به حدی پایین باشد که جوانه‌زنی بذر تا بهار و سپری شدن سرمای زمستان و یخبندان به تاخیر افتد.

وی به کشاورزان توصیه کرد در زمان کشت از بذور اصلاح شده و ارقام مناسب کشت در منطقه با هماهنگی و راهنمایی کارشناسان جهاد کشاورزی اقدام به کاشت کنند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار